Kerem AKDAĞ [Söyleşi]

2006-05-24 09:46:00

Röpörtaj:Çetin AKGÜL / İZMİR

 

VARTO’ LU   BİR ÇOK İNSAN ONU HATIRLAR.1982 DE KASETİ ÇIKMIŞTI. O TARİHTE VARTO’LULARI TÜRK HALK MÜZÜĞİYLE BULUŞTURAN TEK İNSANDI. SANATÇI ADAYLARI MÜZİK EMELLERİNE ULAŞMAK İÇİN ONUNLA BULUŞMAYA CAN ATARDI. “SEN, SEN YANIMDASIN” ADLI KASETİ SABAHTAN AKŞAMA KADAR VARTO’DA ENYÜKSEK SESLE ÇALINIRDI. KASETÇİLER ONUN SAYESİNDE EPEY PARA KAZANMIŞLARDI. O TARİHTE EN MUTLU İNSANDI. GELİN GÖRÜN ŞİMDİ BİNBİR SORUNLA BOĞUŞUYOR. İŞTE BEN BU DEĞERLİ İNSANI SİZLERLE BULUŞTURMAKLA MERAKINIZI GİDERMEYE ÇALIŞACAĞIM.

 

 

 

 

Herkesin hayatında bir hayat biçimi vardır.Bazen iyi bazen kötülüklerle buluşturur insanı.Kerem Akdağ hep olumsuzluklarla boğuşmuş.

Varto ‘dan İzmir’e geldiğini duydum. Evine gittim. Büyük memnunluk duydu ona gittiğime. Yaşadıklarını dram haline getirmeden bana anlatınca geçen zaman boyunca neler çektiğini daha iyi anladım. Her anlattığı yol göstericiydi Yaşadığı hayatın izleri dışına vurmuştu.

İşte sorularımı sizin için ona sormaya başladım bile…

 

Ç.A.: Hocam  ne mutlu bana.Sizi çok merak ediyordum. Nerelerdesiniz?  En son sizi İzmit’te bir dernekte bağlama kursu verirken görmüştüm. O günden bu güne çok şey değişti galiba.

 

  K.A.: Öncelikle senden taraf hatırlandığım için sana çok teşekkür ediyorum.

Evet çok şey değişti geçen zaman içinde. Yaşanılan hayat bende çok izler bıraktı. Özellikle Marmara depremi maddi ve manevi olarak çok şey aldı benden. Çok ciddi  sağlık sorunları yaşadım. Yaşadıklarımdan dolayı zorunlu olarak ortamlarda bulunamadım.Kendimle, sorunlarımla boğuştum. Yalova, Varto ve İzmir üçgeninde gelip gidiyorum.

 

Ç.A.: Biraz geçmişe gidelim mi? Müzik hayatınızda geçmişten bugüne ne değişti.1982 de Varto’ da bir ilki gerçekleştirmiştiniz.Herkes imrenmişti size.  Bugün müzikle uğraşınız ne durumda.

 

K.A.: Belki fazla göz önünde değilim fakat her zaman müzikle iç içe oldum. Hep devam edecek.1982 de Almanya da bir kaset çıkarmıştım.Başlangıç için çok iyiydi.Türkiye de ki dağıtımcı firma dağıtımını yapamadı.

 

         Ç.A.: Sonra neler oldu ? Biraz özgeçmişinizden konuşsak …

 

         K.A.: İlk ve orta öğrenimimi Varto Yatılı bölge okulunda okudum.  1980 -1984lları arasında Almanya’nın Berlin şehrinde kaldım. 1982 de“SEN, SEN YANIMDASIN” adlı kasetimi çıkardım.  O arada Almanya da da işler yolunda gitmedi İstanbul’ a yerleştim.

         1985 te O zaman İstanbul radyosuna Bağlı İstanbul Belediye Konservatuarında 2 yıl okudum. İkinci kasetimin alt yapısı Selda Bağcan’ ın firmasında yapıldı ama kaset bazı olumsuzluklardan dolayı çıkmadı.

1987 DE İzmit’ te, oradan da Yalova’ya taşınıp Yalova’ya yerleştim. AKDAĞ ASANSÖR firmasını kurdum. Sağlık sorunları da  çıkınca asıl sorunlar bundan sonra başladı. Peşinden Marmara depremi oldu.1999 yılına kadar İzmit.Gölcük ve Yalova da asansörcülük yaptım. Depremden sonra firmayı İzmir’e taşıdım. Geçen zaman içinde Bağlama dersleri,nota dersleri özel kişilerden aldım. Çeşitli yerlerde bağlama kursu verdim. 

  

Ç.A.: Bu arada sormak istiyorum. Sizden bağlama dersi alıp da şu an piyasada olanlar var mı?

         K.A.: Evet var.Onları bir yerlerde görmek dünyanın en iyi duygusu.

 

Ç.A.: Sağlık sorununuzun olduğunu biliyorum bunu bizimle paylaşmak ister misiniz ?

K.A.: Uzun yıllardır hastalıkla mücadele ediyorum. Hiç mi hiç pes etmedim.

         Gerçekten her işin başı sağlık.Sağlığımız yerindeyse dahi değerini bilmeliyiz. İçimizi olumsuzluk olgusu yerine sevgiyle doldurmalıyız.Gerekirse piskolojik yardım almalıyız. Yoksa içimizde birikenler derinleştikçe kronikleşip çaresiz hastalıklar doğurur.

Karamsar olmamak gerekir.İnsanın aklında,kalbinde, vücudunda her zaman çiçekler açar.Yeter ki insan inançlı olsun.Her şeye kalbin gözüyle ve his ederek bakmalı. Vücudun istediği ve ret ettiği şeyler var. O istekleri yerine getirmeliyiz.İşte ben  hep hayata öyle baktım. O yüzdendir ayaktayım.

Yakında ciddi bir ameliyatım olacak. Tedavilerim devam ediyor.Varto dan da onun için geldim.Umarım iyi geçer.

 

Ç.A.: Size geçmiş olsun.Umarım sağlığınıza kavuşursunuz. Anlaşılan daha İzmir’desiniz.

K.A.:Sağ ol.Firar edip Varto’ya kaçmak istiyorum ama Dr.larım İzin vermiyor. Şimdilik buradayım.

Ç.A.: Bu süre için de neler yapacaksınız?   

 

K.A.: Sosyal yanım ağır basar. buradaki sosyal aktiviteler olursa katılacağım. isteyenler beni her zaman bulabilir. Büyük keyifle giderim. Ayrıca bana zevk verir.

Ç.A.: Varto da neler yapıyordunuz ?

K.A.: Son üç yılım genellikle Varto da geçti.Varto da da  çalışmalarım oldu. Varto’ lu ların kucakladığı bir dernek var. Tüm ilgililer ellerinden geleni yapıyorlar. Her yıl çeşitli etkinlikler yapıyorlar.

Elimde bu etkinliklere ait video klipler, resimler ve her türlü çalışmanın görüntüleri var zaman zaman Vartolular sayfasında yayınlamaya çalışacağım.

 

R SULTAN ABDAL KÜLTÜR DERNEĞİ VARTO ŞUBESİ’NDE bağlama kursu verdim. Kursiyerlerle çeşitli etkinlikler de bulunduk. Bu arada onları çok özlediğimi belirtmek istiyorum.

En son Varto Belediyesi Kültür Merkezinde Bağlama kursu veriyordum. Varto’ nun çok değerli bir belediye başkanı var. Kültür sanat alanındaki girişimleri gençler için çok önemli.Bu anlamda Varto Belediyesi Kültür merkezi Varto için çok önemlidir.Bağlama, Gitar, resim, folklör kursları bunlardan birkaçıdır.              

    Başkanı ve ekibini bu konuda tebrik etmek istiyorum.

    Umarım 4.Koğ etkinliklerinde orda olurum Geri dönüşüm belli değil ya da zor. Hasta hanede hala işlerim var. 

         Ç.A.: Size ait türküleriniz var mı ? Başkaları tarafından okunuyor mu ?

         K.A.: Bana ait 100 civarında türküm var.  Müzik piyasası pek iyi değil. Şu an Bir müzik grubuna 3 türkü verdim kaset yakında çıkacak. Varto lu bir sanatçıya verdim ama ses seda yok. Daha önce de  Deste Günaydın bir türkümü okumuştu.

        

Ç.A.: Varto’nun hangi köyündensiniz?

K.A.: Zorabat Köyü. Aslında Ada mezrasında kalıyorduk. Ama şimdi Eski mezralılardan kimse köyde yok.Topluca köyden çıktık.Köye bazenruyorum.Harabe bir köy.Eskiye özgü hiçbir şey yok.İçim parçalanıyor. Şimdi Varto merkezde kalıyorum. Ama bir anlamda Taşlıyaka’ lı (gullık) yım. En çok bulunduğum köydür.

 

Ç.A.: Şu an bir çok Varto lu sanatçı var.  Özellikle dikkatinizi çeken sanatçılar var mı?

K.A.: Birebir yaşamadan kişilikleri hakında bir şey söylemek istemiyorum. Herkes branşında bir şeyler yapıyor. Ama Nilüfer Akbal ve Kenan Çallı’nın yorumunu beğeniyorum.

 

Ç.A.: Hocam şimdilik her şey için teşekkür ediyorum. Sizde Varto ile ilgili çok güzel resimler, videolar var. Vartolular sayfasına yollar mısınız.?

K.A.: Yollarım.

Ç.A.:  Bu arada inşallah iyi sağlık haberlerinizi duyarım.Sizi sık sık görmeye geleceğim.

K.A.: Beklerim.Kendine İyi Bak.Her zaman hayattan kopmamak dileğiyle.

          Bu arada senin aracılığınla beni ilgilendiren herkese, Yalova daki aileme  Tüm Varto lulara , Varto da beni bekleyen herkese selamlar. Vartolular Sayfasına katkısı olan ve ziyaret eden herkese ayrıca selamlar.Hoşça kalınız.

44
0
0
Yorum Yaz