Kocaeli varto-der üzerine notlar - Ali Şeker

2008-04-23 19:09:00

Varto-der Kocaeli dayanışma sofrasında Kocaeli körfez kentin farklı düşünen sivil toplum örgüt temsilcilerin, bir veya iki bölgesel derneğin ve o kentin Karadeniz kökenli şairin (Ruhan odabaşı) geceye renk ve güç katması gerçekten beni Vartolu yazan bir  arkadaşınız olarak çok memnun etti. Anlatılan izlenimlere bakarak söylemem mümkün. Geceye katılımın büyük çoğunluğu dışındaki katılımın Kocaeli kentinde yaşayan Türkiyeli olma bilincinin yaşam bulmasıydı. Bu anlamıyla yaşadığı kente halkın sorunlarına ve taleplerine duyarlı bir bakış açısının şairiyle Kocaeli kentiyle bütünleşmeyi başarmış bir dernek misyonunu yerine getirmeyi hedefleyen bir Kocaeli Vartolular derneğiyle karşı karşıyayız. Bu bizleri oldukça derinden sarsarken bir o kadarda sorumluluk yüklüyor, biz yazan şair ve yazarlara. Vartolu olmak ayrıcalıktır. (İmtiyaz) demiyorum. Vartolu olmak!.. Önce kişinin kendisi olması kendi kimliğine, kendi kültürüne, kendi değerlerine, kendi coğrafyasına sahip çıkarak, sadece sıradan bir insan gibi yaşayarak değil. Yani çok düzgün ve doğru konu mankeni olmamak gibi. Var olan sistemin bize dayattığı tek yurttaşlık bilinci, beş senede bir hatırlatılır. Onun dışında halkın bütün haklı ve masum taleplerine kulak tıkayarak ülkenin üniter yapısını bahane ederek özgürlük, barış, kardeşlik, sosyal yaşam, dil ve farklı inanç serbestisini hep öteleyerek çözümsüzlük batağına ve karanlığa terk eder. Bu vesileyle, sağlık hakkımızın elimizden alınmasıyla birlikte, birde gıda sektörüne yerli vurguncuların el atmaları işin bir başka boyutunu gözler önüne seriyor. Mücadele eden ses çıkaran bir avuç sivil toplum örgütlerine cop, biber gazını reva görmesi gibi…

Yine başa dönelim… Ne demiştik kendi kültürüne, kendi ülkesine ve yaşadığı dünyaya karşı sorumlu kişi, kim olursa olsun tarihe (Bilim), insanlığın gelişimine katkı sunar. Ayrıcalık ve seninle gurur duyuyoruz? Sözlerin arkasında, bir şeyi mitleştirme ve tek tipleştirme dürtüsü yatıyor diye düşünebiliriz. Bu özellikle korkularını yenemeyen toplumlarda sık sık rastladığımız bir durumdur. Aynı tornadan, aynı tesviyeden çıkan bir nesnenin, insanın gözünün içine bakarak, iç gıcıklayan üstünlük taslayan tavrın verdiği hazın, diğer canlılar üzerinde yaşamını daha rahat sürdürme egosunun tatminidir. Bunu kabullenmek olası değildir. Bizimle aynı ütopyayı paylaşan insanlar için,  her rengin kendisini eşit-özgür bir şekilde ifade edebileceğin alanların yaratılmasından geçer.

Yazılı ve görsel sanatlarda söyleyecek sözümüzün olduğu gerçeği somut bir şekilde kendisini yaşama dayatıyor. Fırat Güneş arkadaşımızı sahnede dinlerken, playbek yaptığını inanın ben bile anlayamadım. Kendisi teyit edince öğrenmiş oldum. Vartolu bir arkadaşımız olarak çok büyük bir haz aldım. Halk dilini çok iyi kullanan bir sanatçı arkadaşımızdır.

‘’kam xayino tı cawerde’’ Kürtçenin zazaki lehçesinde Fırat Güneş arkadaşımızın dediği gibi. Kim hainse arkamıza bırakarak, geriye bakmadan yolumuza emin adımlarla devam edeceğiz. Bu anlamıyla, Vartolu olmak çok güzel… Dünya insanı olmaktan geçer diye düşünüyorum.

Henüz dokuz ayını doldurmayan (Bir bebek) ana rahminde gelişimini tamamlayan bir dergi, kenger dergisi.

Bir aydın kentlinin kalabalıkta yürüyen adımı

Bir akademisyenin bilimsel tezini

Hazırlarken araştıran bakış açısı

Bir kır çiçeğinin ulaşılmaz albenisi

Bütün zorluklara karşın doğal

Bir ozanın dilinin ucundaki ezginin

Gidip gelen notaları gibi

Cesur ve kararlı Kenger Dergisi…

                                  Kocaeli kenti.

Ve nice üçüncü, üç yüzüncü sayısına ulaşması temennisinden ziyade, Kenger Dergisi;Kocaeli kentindeki duyarlı ve direngen Vartolu insanımızın çabasından geçer.Bu inançla Kocaeli de farklı farklı düşünen, hiçbir insanımızı ayrıştırmadan, bir bütünün parçası olabileceğimizi yineleyerek.Tıpkı doğadaki bütün canlıların, doğanın bir parçası olduğu gibi…Farklı duygu ve düşüncelerimi dile getirmem,demokrasinin gelişmesine katkı sunacağı gibi,ozanlığında bir gereğidir.Bu duygu ve düşüncelerimle sizleri kucaklıyorum.Sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

 

                                               Ali ŞEKER

                                                        23.04.2008

Not:Bu geceyle ilgili fotoğraflardan oluşan görüntülerimizi sitemizdeki

VARTOTV üzerinden izlemeniz mümkün...

http://www.vartositesi.com

VARTONUN ÇIĞLIĞI

66
0
0
Yorum Yaz